Kujdesje e mire! Kjo është ajo që ndodh nëse përpiqeni të instaloni Windows 11 në një kompjuter të pambështetur

PC me Windows 11

Siç e dini tashmë, jo shumë kohë më parë Windows 11 u prezantua nga Microsoft me një mori risish për të gjitha ekipet. Mirëpo, menjëherë pas shkëndijave filluan të hidheshin në rrjetet sociale, sepse kërkesat e instalimit sistemi operativ ishin disi më kërkues nga sa pritej, duke detyruar të ketë një çip TPM 2.0 që shumë kompjuterë nuk e integrojnë.

Në fakt, ka aq shumë kufizime nga ana e Microsoft sa as të gjitha sipërfaqet tuaja nuk janë të pajtueshmeMe Dhe, duke pasur parasysh këtë, Shumë metoda tashmë kanë filluar të shfaqen në të gjithë rrjetin me të cilat është e mundur të anashkaloni këto kërkesa dhe të instaloni Windows 11 në kompjuterë që nuk e plotësojnë këtë kërkesë Thelbësore për të siguruar sigurinë e sistemit operativ. Sidoqoftë, duket se do të ketë pasoja të rënda.

Nëse instaloni Windows 11 pa përmbushur kërkesat në kompjuterin tuaj, thuani lamtumirë të gjitha përditësimet

Siç e përmendëm, megjithëse pritej një përditësim në kërkesat minimale të instalimit, ose shfaqja e një versioni të ri për kompjuterët e vjetër, asgjë nga këto nuk ka ndodhur. Përkundrazi, nga ekipi i Microsoft-it ata kanë qenë disi seriozë për këtë dhe, si tani tregojnë në faqen e tyre të internetit, përdoruesit që instalojnë Windows 11 në pajisje të pambështetura nuk do të jenë në gjendje të përfitojnë nga përditësimet.

Artikulli i lidhur:
Përmirësimi në Windows 11: pajtueshmëria, çmimet dhe gjithçka që dimë deri më tani

Dritaret 11

Në këtë mënyrë, përveç duke mos qenë në gjendje të marrë përditësime sigurie, duke i lënë kompjuterët të ekspozuar ndaj dobësive të reja të mundshme dhe kërcënimeve kritike që mund të lindin rreth sistemit të ri operativ, ata gjithashtu nuk do të shohin veçoritë ose botimet e reja të Windows 11 lëshuar nga Microsoft pas mbërritjes së versionit zyrtar të sistemit operativ.

Në këtë mënyrë, në rast se kompjuteri juaj nuk ka një çip TPM 2.0 dhe, për rrjedhojë, nuk është i pajtueshëm me Windows 11 të ri, ndoshta është më mirë që të vazhdoni të përdorni Windows 10 në të në vend që të përpiqeni të instaloni versionin e riMe Pra, të paktën do të kesh deri në vitin 2025 Përditësime të garantuara të sigurisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)