Opinionet Windows 11 A është më i mirë se Windows 10?

Wallpaper Windows 11

Nga mesi i vitit 2021, Windows 11 tani është në dispozicion falas shkelmojnë të gjithë ata përdorues që keni një kopje të Windows 10 dhe pajisja e të cilit plotëson një sërë kërkesash minimale, megjithëse ajo që prek procesorin dhe çipin TPM mund të jetë jumpedhe pse nuk rekomandohet.

A ia vlen të përmirësohet në Windows 11? Nëse ende nuk e keni shumë të qartë nëse ia vlen vërtet të përmirësoni apo të blini një kompjuter të ri nëse i yti nuk është i pajtueshëm për të shijuar Windows 11, në këtë artikull do të përpiqemi të sqarojmë dyshimet tuaja.

performanca

Dritaret 11

Nëse i hedhim një sy kërkesave të Windows 11, mund të kontrollojmë se si janë kërkesat minimale për të qenë në gjendje të shijoni këtë sistem operativ ato janë praktikisht të njëjta si me Windows 10, por me disa kufizime, pasi kërkon një procesor 64-bit.

Nëse kompjuteri juaj funksionon mirë me Windows 10 dhe është i pajtueshëm me Windows 11, nuk do të vini re ndonjë problem të performancës ose stabilitetit. Mbani në mend se Windows 11 është ndërtuar mbi bazën e Windows 10 dhe përfshin një ndërfaqe të ndryshme përdoruesi, por mënyra se si funksionon është e njëjtë.

Eshtë e panevojshme të thuhet nëse keni një SSD në vend të një hard disk mekanik (HDD) përvoja e funksionimit do të jetë shumë më e qetë në të dy sistemet operative.

Ndërfaqja e përdoruesit

Dritaret 11

Një nga projektuesit e ndërfaqes së Windows 11 deklaroi se ata vendosën të modifikojnë mënyrën se si funksionon shiriti i detyrave përshtaten me monitorët aktualë, monitorë panoramikë dhe më të mëdhenj që e detyrojnë përdoruesin të lëvizë pamjen majtas për të qenë në gjendje të ndërveprojë si me aplikacionet ashtu edhe me menynë e fillimit.

Në Windows 11, të gjitha ikonat e shiritit të detyrave ndodhen në qendër, së bashku me butonin e fillimit. Në këtë mënyrë, sa herë që duam të ndërveprojmë me të, të hapim një aplikacion apo shkurtore, nuk kemi pse të lëvizim kokën.

Megjithëse mund të duket e parëndësishme, në varësi të madhësisë së ekranit të kompjuterit tuaj, mund të kontrolloni se çfarë do të thotë kjo. Pasi ta provoni, do të shihni se si ideja e vendosjes së aplikacioneve dhe butonit të fillimit të përqendruar në shiritin e detyrave ka qenë një ide e shkëlqyer.

Përmirësoni performancën e desktopit

Desktop Windows 11

Windows 11 përfshin një numër të madh përmirësimesh që nuk u drejtohen saktësisht përdoruesve që punojnë me një aplikacion të vetëm në ekran, por më tepër për ata që kalojnë shumë orë para një kompjuteri dhe që, përveç kësaj, punoni me më shumë se një aplikacion në të njëjtën kohë dhe me dy ose më shumë desktop.

Me Windows 11, ne mundemi konfiguroni secilin nga desktopët që kemi në pajisjet tona në mënyrë që automatikisht të vendosen aplikacionet në të.

Artikulli i lidhur:
Si të krijoni desktopë të rinj virtualë në Windows 10

Nëse, për shembull, kemi 3 desktop, sa herë që hapim një aplikacion tjetër, ai do të vendoset në desktopin ku ishte. hera e fundit që e drejtuam. Në këtë mënyrë, kur duam ta përdorim, na mbetet vetëm të hyjmë në desktopin ku e dimë se është me anë të një shkurtoreje tastiere.

Nëse nuk përdorim desktop të ndryshëm, por nëse monitorë shtesë, do të gjejmë të njëjtin operacion.

Përfitoni nga miniaplikacionet

Veglat në Windows 11

Me Windows Vista erdhën miniaplikacionet. Fatkeqësisht, ata nuk patën suksesin që priste Microsoft. Jo vetëm për shkak të performancës së mjerë të Windows Vista në përgjithësi, por edhe sepse miniaplikacionet penguan performancën e kompjuterit, duke ofruar një përvojë të mjerë përdoruesi.

Pas heqjes së tyre me Windows 7, Microsoft i ka ripërfshirë në Windows 11. Por, ndryshe nga Windows Vista, miniaplikacionet funksionojnë në një mënyrë të ndryshme dhe plotësisht të integruar në sistem.

Falë miniaplikacioneve, ne mund të aksesojmë informacionin e motit, axhendën tonë, listën e detyrave, emailet e palexuara si dhe informacionin e faqes në internet me një shikim në një ekran.

Instalo Aplikacionet Android

Aplikacione Android në Windows 11

Një tjetër risi e rëndësishme që do të mbërrijë në muajt në vijim është mundësia e instaloni të njëjtat aplikacione që ne zakonisht e përdorim në smartfonin tonë Android në Windows 11.

Në këtë mënyrë, nëse nuk mbarojmë gjeni një aplikacion për PC që plotëson nevojat tona, por nëse e kemi gjetur në Android, mund ta përdorim pa problem atë version, duke e mbajtur përmbajtjen të sinkronizuar gjatë gjithë kohës përmes Google.

A ia vlen të përmirësohet në Windows 11?

Në këtë artikull kemi folur për atraksionet kryesore që do të gjejmë në Windows 11, ku dizajni është më i rëndësishmi dhe që për një kohë të gjatë do të jetë arsyeja e vetme për të përmirësuar në këtë version të ri të Windows.

Nëse dizajni është më pak tërheqës për ju, Microsoft na lejon të ndryshojmë dizajnin dhe ta mbajmë atë të shfaqur të njëjtat cilësime të paraqitjes si me Windows 10. Megjithatë, nuk ia vlen ta modifikoni por të mësoheni me të, pasi ky është dizajni i ri i Windows-it që tani e tutje.

Gjithashtu, si macOS ashtu edhe shumica e shpërndarjeve Linux, na ofrojnë të njëjtin dizajn, me të gjithë artikujt në shiritin e detyrave të vendosura në qendër. Provoni dhe do të shihni se si ky dizajn i ri ju bind në fund.

Sulmet ransomware janë bërë për fat të keq më se zakonisht në të gjitha llojet e kompanive. Falë çipit TPM, Microsoft dëshiron të parandalojë që çdo softuer të jetë në gjendje të infektojë një kompjuter dhe të përhapet shpejt në një rrjet.

Nëse punoni në një mjedis të korporatës, siguria e të dhënave tuaja është diçka që nuk mund ta shpërfillni. Jo vetëm duke bërë kopje rezervë të përditshme, por gjithashtu duke mbrojtur pajisjet tuaja falë zgjidhjes së ofruar nga Windows 11 me çipin TPM 2.0.

Moduli TPM është një çip i integruar në motherboard (të cilin nëse pajisja jonë nuk e përfshin, mund të shtohet më vonë), objektivi i tij është të ndihmojë mbrojnë çelësat e enkriptimit, kredencialet e përdoruesit dhe të dhëna të tjera i ndjeshëm pas harduerit.

Në këtë mënyrë, krijon një pengesë që aplikacionet nuk mund të kërcejnë për të hyrë në këto të dhëna. Versioni 1.0 i TPM nuk mbronte kundër algoritmeve kriptografike aq të sofistikuara sa ato që përdoren aktualisht në këtë lloj sulmi.

Me më shumë se 6 muaj në treg (në momentin e publikimit të këtij artikulli), Windows 11 është plotësisht funksionaldmth se nuk ka ndonje problem operimi qe nese jane ofruar versionet e para, prandaj nuk keshillohet kurre instalimi i versioneve te para te nje sistemi operativ, sidomos kur behet fjale per nje kompjuter qe perdoret per pune. .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)