Shërbimet më të mira të ruajtjes në renë kompjuterike për Windows

Dritaret

Edhe nëse nuk e dini, nëse përdorni një llogari Gmail, Apple ose Microsoft, llogaritë me hapësirë ​​ruajtëse në renë kompjuterike, nje hapesire shume e vogel dhe e kufizuar por e keni. Prej disa kohësh, kompanitë e mëdha kanë zgjedhur këtë lloj shërbimi që na lejon të ruajmë të dhëna dhe kopje rezervë me siguri të plotë.

Në treg, përveç tre të mëdhave që përmenda, mund të gjejmë një numër të madh alternativash, alternativa krejtësisht të vlefshme nëse nuk kërkojmë një integrim perfekt me platformat e tjera dhe veçanërisht me aplikacionet. Nëse doni të dini se çfarë platformat më të mira të ruajtjes së cloud Unë ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

Çfarë është shërbimi i ruajtjes së resë kompjuterike?

Para se të flasim për platformat e ndryshme të ruajtjes së cloud, duhet të kuptojmë se çfarë është cloud: është një burim në të cilin mund të akses në distancë në internet, qoftë falas ose me pagesë.

Platformat e ruajtjes janë të ngjashme me ruajtjen e mobiljeve, por në vend që t'i mbushnin me kuti, ju mbushni llogaritë e ruajtjes së cloud me skedarët tuaj.

Vendndodhja aktuale e skedarëve tuaj është zakonisht në një qendër të dhënash, në një server, në një hard disk ose në një disk të gjendjes së ngurtë shumë, shumë larg nesh.

OneDrive

OneDrive

OneDrive është një opsion i shkëlqyeshëm për këdo që përdorni rregullisht si aplikacionet Windows ashtu edhe ato të zyrës që kompania na vë në dispozicion.

Na ofron një integrim të përsosur me Windows dhe me pjesën tjetër të aplikacioneve të Office, duke përfshirë menaxherin e postës elektronike të Outlook dhe për sa i përket funksioneve, pak ose asgjë nuk duhet t'i ketë zili pjesa tjetër e platformave.

Na lejon neve ndajnë skedarët me njerëz të tjerë, edhe nëse nuk janë përdorues të OneDrive (duke vendosur lejet përkatëse), dhe aftësia për të redaktuar skedarët në internet pa pasur nevojë t'i shkarkoni ato është ekipi ynë.

Nëse keni një llogari të Microsoft, ju keni në dispozicion 5 GB hapësirë ​​krejtësisht të lirë, hapësirë ​​me të cilën mund të bëjmë pak ose asgjë. Por, për pak para, mund ta zgjeroni hapësirën tuaj deri në 100 GB.

Nëse përdorni Microsoft 365 (i njohur më parë si Office 365) Hapësira e ruajtjes së cloud është 1 TB, nje hapesire qe mund ta zgjerojme edhe nese i bie shkurt duke paguar pak me shume.

El madhësia maksimale e skedarit që mund të ngarkojmë në këtë platformë është 250 GB. Ka një aplikacion për iOS dhe Android.

Google Drive

Google Drive

Google Drive është platforma më i përdorur në të gjithë botën pasi na ofron një integrim perfekt si me Android ashtu edhe me çdo shërbim tjetër të Google, si p.sh. Gmail. Pa pagesë, na ofron 15 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Ka një aplikacion për Windows, një aplikacion që është i instaluar në kompjuterin tonë si një njësi më shumë magazinimi dhe na lejon të zgjedhim se cilat dosje dhe direktori duam të shkarkojmë në kompjuterin tonë, pa pasur nevojë të kemi një kopje të saktë të të gjithë përmbajtjes në kompjuterin tonë.

Ndërfaqja e internetit Nuk është një nga më të mirat në treg, një defekt që plotësohet duke përdorur aplikacionin për Windows dhe macOS. Drive integron gjithashtu teknologjinë e fuqishme të kërkimit dhe inteligjencës artificiale të Google, ndoshta një nga më të mirat në botë.

icloud

icloud

La zgjidhje që Apple ofron për të gjithë përdoruesit e Windows për të ruajtur skedarët në cloud quhet iCloud. Kjo platformë, e cila ofron 5 GB hapësirë ​​të lirë për të gjithë përdoruesit që kanë një Apple ID dhe është e disponueshme në formën e një aplikacioni që mund ta shkarkojmë nga Microsoft Store.

Ky aplikacion, do të krijojë një dosje në kompjuterin tonë, dosje ku mund të zgjedhim se cilat skedarë dhe direktori mund të shkarkojmë në kompjuterin tonë për të punuar pa pasur të gjithë përmbajtjen e ruajtur në kompjuterin tonë.

El madhësia maksimale e skedarit që mund të ngarkojmë në këtë platformë është 50 GB në momentin e publikimit të këtij artikulli, duke mbetur shumë prapa në krahasim me OneDrive, madhësia maksimale e të cilit është 250 GB.

iCloud i Apple nuk është i disponueshëm për Android, kjo është pika më negative e saj për sa i përket përputhshmërisë, megjithëse ne mund ta qasemi në të përmes iCloud.com nga një shfletues ueb.

Dropbox

Dropbox

Dropbox është një nga platformat më të vjetra të ruajtjes së cloud në treg. Në fakt, ishte kompania e parë që filloi më shumë se një dekadë më parë të ofronte këtë lloj shërbimi.

Aktualisht, për shkak të integrimit të Google, Microsoft dhe Apple me platformat e tyre, përdorimi i tij është përhapur kryesisht mes kompanive të mëdha dhe jo mes individëve.

Na ofron një aplikacion për Windows dhe macOS, si dhe një aplikacion për pajisjet iOS dhe Android. Në mënyrë origjinale, na ofron 2 GB hapësirë ​​ruajtëse, hapësirë ​​me të cilën nuk mund të bëjmë absolutisht asgjë.

MEGA

 

Atraksioni kryesor që na ofron Mega janë 20 GB hapësirë ​​për ruajtjen e reve që na ofron dhe është i disponueshëm në të gjitha platformat dhe sistemet operative në treg.

Ashtu si pjesa tjetër e platformave, ajo na ofron kriptimi nga fundi në fund përveç vërtetimit me dy faktorë për të parandaluar çdo person të panjohur të hyjë në të dhënat tona.

Kur ndajmë një skedar, ne mund të vendosim lejet e përdoruesit, shtoni mbrojtje me fjalëkalim dhe caktoni datat e skadencës për lidhjet.

Nuk ka mundësi të modifikoni skedarët në një mënyrë të përbashkët, as në aplikacionin e desktopit dhe as në ndërfaqen e internetit, gjë që kufizon produktivitetin e përdoruesit.

MEGA është një opsion i mirë për ata që kërkojnë ngarkoni foto, video dhe dokumente në mënyrë të sigurt, por nuk kanë nevojë për shumë zbukurime në departamentet e tjera.

Platforma e ruajtjes së cloud të MEGA është gjithashtu e disponueshme nga Windows dhe macOS, për Android dhe për iOS.

Cili është më i lirë?

Nëse shqetësohemi të kontrollojmë çmimet e impianteve të ndryshme të magazinimit të këtyre platformave të disponueshme në treg, mund të shohim se si të gjithë, absolutisht të gjithë, ata na ofrojnë të njëjtat çmime në të njëjtat plane magazinimi.

Esto lehtëson zgjedhjen e përdoruesve, pasi gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja të përdorimit, sistemin operativ me të cilin funksionon, përputhshmërinë me aplikacionet ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)