Si të shkarkoni dhe instaloni Windows 11

Dritaret 11

Microsoft sapo u lançua Dritaret 11 në versionin e tij përfundimtar, kështu që çdo përdorues tani mund ta instalojë në kompjuterin e tij, pavarësisht nëse është zyrtarisht i pajtueshëm apo jo, për të cilin do të flasim më vonë në këtë artikull ku gjithashtu ju tregojmë si të shkarkoni dhe instaloni Windows 11.

Risia kryesore që gjejmë në Windows 11 është ndryshimi i modelit, një plan urbanistik që zhvendos artikujt në shiritin e detyrave në qendër dhe heq kutinë e kërkimit. Një risi tjetër e rëndësishme e Windows 11 është kthimi i widget -ve, nga të cilët ne kemi parë tashmë një vrojtim në përditësimet më të fundit të Windows 10.

Kërkesat për Windows 11

PC me Windows 11

Gjatë prezantimit zyrtar të Windows 11, Microsoft njoftoi se vetëm kompjuterë me një procesor Gjenerata e 8 -të Intel Core ose më e lartë, AMD Ryzen 2 ose më e lartë dhe Seria Qualcomm 7 ose më e lartë do të ishte në përputhje me këtë version të ri.

Disa ditë para publikimit të versionit përfundimtar, kompania e njoftoi këtë e hoqi atë kërkesë dhe se të gjithë përdoruesit që kishin një licencë zyrtare të Windows 10 mund të përditësoheshin në Windows 11 pa probleme.

Megjithatë, ai gjithashtu njoftoi se nëse kompjuteri nuk plotëson asnjë nga kërkesat minimale, kompjuteri mund paraqesin probleme të përputhshmërisë dhe gjithashtu nuk do të marrin përditësime.

Këtu ju tregojmë kërkesat minimale të nevojshme për të qenë në gjendje të instaloni Windows 11 në ekipin tuaj.

 • procesori: Procesor me 2 ose më shumë bërthama 64-bit në 1 GHz ose më të lartë.
 • Kujtesa RAM: 4 GB
 • Ruajtje: Për të instaluar Windows 11 është e nevojshme të keni 64 GB hapësirë ​​ose më shumë në kompjuter.
 • Firmware: Duhet të mbështesë modalitetin e nisjes së sigurt
 • Kartelë grafike: E pajtueshme me drejtuesin DirectX 12 ose WDDM 2.0.
 • TPM: Moduli i Platformës së Besuar 2.0
 • Ekran: Rezolucioni minimal i kërkuar është 720p mbi 9 inç me kanal 8-bit për ngjyrë.
 • të tjerët: Ju duhet një lidhje interneti dhe një llogari Microsoft për të aktivizuar versionin e Windows 11.

Nëse nuk jemi shumë të qartë të cilat janë përbërësit e ekipit tonë, ne mund të përdorim aplikacionin që Microsoft na vë në dispozicion kontrolloni nëse pajisjet tona janë të pajtueshme me Windows 11 apo jo.

Licenca e Windows 11

Nëse kompjuteri juaj aktualisht menaxhohet nga një licencë zyrtare e Windows 10, i njëjti numër serial që përdorni në kompjuterin tuaj për të punuar, Shtë e vlefshme për të aktivizuar versionin e ri të Windows 11.

Nëse nuk e keni në dispozicion numrin tuaj të licencës, mund të ndërmerrni hapat e mëposhtëm për ta zbuluar dhe përdorur atë gjatë procesit të instalimit, përveç nëse keni idenë e keqe të përditësimit direkt në Windows 10.

gjeni numrin serik të Windows 10

 • Ne hapim ekranin e terminalit përmes komandës CMD që do të shkruajmë në kutinë e kërkimit
 • Tjetra ne shkruajmë Softueri i Rrugës WMICLicensingService Merr OA3xOriginalProductKey në vijën e komandave.

Nëse kjo metodë nuk funksionon, nuk funksionon gjithmonë, ne mundemi përdorni aplikacionin ShowkeyPlus, një aplikacion që mund ta shkarkojmë falas përmes tij kjo lidhje.

Dhe unë them se është një ide e keqe sepse ju do të tërhiqni të gjitha problemet e funksionimit që ekipi juaj aktualisht po vuan. Gjëja më e mirë që mund të bëni është një instalim i pastër duke bërë më parë një kopje rezervë.

Si të shkarkoni Windows 11

Shkarkoni Windows 11

Mënyra e vetme zyrtare për të shkarkoni Windows 11 Throughshtë përmes faqes së internetit të Microsoft. Asnjëherë mos shkarkoni një version të Windows nga një faqe jo-Microsoft, meqenëse mund ta gjeni veten me surpriza të pakëndshme.

Microsoft na vë në dispozicion 3 metoda të ndryshme për të shkarkuar Windows 11:

Magjistar i konfigurimit të Windows 11

Si nuk keni shumë njohuri kompjuterike dhe ju nuk doni të komplikoni jetën tuaj me instalimin, ne duhet ta zgjedhim këtë opsion.

Magjistari i Instalimit të Windows 11 na lejon të shkarkojmë këtë version të ri të Windows dhe instalojeni atë mbi kopjen tuaj të Windows 10 që kemi instaluar në kompjuter.

Në këtë mënyrë, të gjitha të dhënat që kemi aktualisht në kompjuter do të ruhet dhe ato do të jenë të disponueshme kur të ketë përfunduar instalimi i Windows 11.

Nëse ideja juaj realizohet bëni një instalim gërvishtës, ky opsion nuk është ai që ju po kërkoni.

Krijoni media instalimi të Windows 11

Ky opsion na lejon shkarkoni një kopje të Windows 11 dhe krijoni një media instalimi për ta instaluar atëOse një shkop USB ose një makinë DVD.

Pasi të kemi krijuar mbështetjen e nevojshme për të bërë përditësimin, duhet të rinisim kompjuterin dhe të hyjmë në BIOS në mënyrë që kompjuteri fillon nga disku ku kemi kopjen e Windows 11 gati për tu instaluar.

Nëse ju doni kryeni një instalim të pastër të Windows 11, ky opsion është i përsosur.

Shkarkoni imazhin e diskut të Windows 11 (ISO)

Nëse ajo që ju dëshironi është shkarkoni një Windows 11 ISO, ISO që mund ta kopjoni më vonë në një disk të jashtëm për ta instaluar në kompjuterin tuaj, ky është opsioni që ju nevojitet.

Pasi të kemi zbërthyer imazhin ISO në diskun ku duam të instalojmë Windows 11, duhet rinisni kompjuterin tuaj dhe përdorni atë makinë për të nisur për herë të parë ekipi.

Si të instaloni Windows 11 nga Windows 10

Azhurnoni në Windows 11

Një metodë tjetër që kemi në dispozicion për të instaluar Windows 11 në një kompjuter të ri është përmes përditësimeve të Windows.

Nëse kompjuteri juaj është i pajtueshëm me Windows 11, në seksionin Windows Update, e vendosur në opsionet e konfigurimit të Windows (Control + i) do të shfaqet një mesazh që na fton të shkarkojmë dhe instalojmë Windows 11.

Thjesht duhet ndiqni hapat e treguar në ekran dhe prisni që ekipi të përfundojë. Të gjitha të dhënat që kemi ruajtur në kompjuter do të ruhen, megjithatë, nuk dëmton kurrë të bëni një kopje rezervë në rast se procesi dështon gjatë instalimit.

Kompjuteri im nuk është i pajtueshëm me Windows 11

kontrolloni kërkesat e Windows 11

Bota nuk mbaron sepse kompjuteri juaj nuk mund të përditësohet në Windows 11, pasi Microsoft e njoftoi këtë Windows 10 do të vazhdojë të ketë mbështetje zyrtare deri në 2015, kështu që ka edhe 4 vjet për të ndryshuar pajisjet para se të ndalojë marrjen e përditësimeve të sigurisë.

Vlen të instaloni Windows 11 pa azhurnime ose të qëndroni në Windows 10 me azhurnime

Pyetja përgjigjet vetë. Windows është sistemi operativ desktop më i përdorur në të gjithë botën, kështu që miqtë e të tjerëve punojnë për të krijuar softuer me qëllim të keq për këtë sistem operativ, jo për macOS ose Linux, pjesa e tregut të të cilëve është më pak se 10%.

Në shoqërinë teknologjike ku jetojmë, përditësimet e sigurisë janë po aq të nevojshme sa të hahetMe Mos gëzimi i përditësimeve të sigurisë përfaqëson një rrezik shumë të rëndësishëm për sigurinë tonë dhe atë të ekipit tonë, të cilin ne nuk duhet ta ndërmarrim.

Antivirus ato nuk na mbrojnë nga dobësitë në sistem, dobësitë që hakerat përdorin për të hyrë në pajisjet tona. Shfrytëzimi i dobësive në sistemet operative është shumë më fitimprurës dhe efektiv sesa përdorimi i aplikacioneve për të shpërndarë të gjitha llojet e malware.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)