Çfarë është WeTransfer dhe si funksionon

WeTransfer

Kur bëhet fjalë për ndarjen e skedarëve të mëdhenj, ne kemi në dispozicionin tonë opsione të ndryshme. E para dhe më e përdorura është përdorimi i një platforme ruajtëse cloud. E dyta është përdorimi i një disku USB ose hard disk i jashtëm dhe i treti është përdorimi i një platforme të tillë si WeTransfer.

WeTransfer është një platformë që na lejon të ndajmë skedarë të mëdhenj pa pasur nevojë të përdorim një platformë ruajtjeje në renë kompjuterike ose pajisje ruajtjeje fizike, si p.sh. disqet USB ose disqe të jashtëm. Nëse doni të dini çfarë është WeTransfer, si funksionon dhe të gjitha opsionet që na ofron, ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

Çfarë është WeTransfer

Logoja e WeTransfer

WeTransfer, si Dropbox në kategorinë e ruajtjes së cloud, ishte platforma e parë që u bë e njohur në treg për ndarjen e skedarëve të mëdhenj. Brenda kategorisë së skedarëve të mëdhenj, mund të flasim për video, skedarë të ngjeshur ...

Kjo platformë na lejon të ndajmë skedarë me një maksimum prej 2 GB në llogarinë falasNdërsa versioni me pagesë, kufiri është vendosur në 20 GB.

Nëse qëllimi juaj është ndani skedarë më të vegjël se 100 ose 200 MB, mund ta bëni në mënyrë të përsosur përmes një platforme ruajtjeje falas si Google Drive, OneDrive i Microsoft, iCloud i Apple apo edhe me Dropbox.

WeTransfer është bërë një pikë referimi në treg kur bëhet fjalë për ndarjen e skedarëve të mëdhenj në internet falë thjeshtësisë së saj.

Marrësi i skedarit që duam ta ndajmë si thjesht klikoni në lidhje që platforma do t'ju dërgojë pasi të ketë mbaruar ngarkimin e skedarit në serverët e saj.

Asgje me shume. Ne nuk kemi pse të ndajmë një lidhje, ta ngarkojmë atë në renë tonë për ta fshirë më vonë ...Ju nuk keni nevojë të keni ndonjë njohuri për të qenë në gjendje të përdorni WeTransfer për të ndarë skedarë të mëdhenj.

Çfarë na ofron llogaria falas WeTransfer

WeTransfer lindi si një platformë për ndani skedarët plotësisht falas, por, si zakonisht, shërbimi duhej të zgjeronte ofertën e tij dhe të ofronte një sistem pagese që të mund të ruante shërbimin.

Aktualisht, WeTransfer na ofron një plan falas për të ndarë skedarët me a Kufiri maksimal i skedarit 2 GB. Të gjithë përmbajtjen që ngarkojmë në këtë platformë për t'u ndarë është në dispozicion për 7 ditët e ardhshme dhe ne mund ta ndajmë lidhjen me këdo.

Pas 7 ditësh, përmbajtja që kemi ndarë është hiqet përgjithmonë nga platforma dhe nuk ka asnjë shans për ta kthyer atë.

Çfarë na ofron llogaria e pagesës WeTransfer

Nëse keni nevojë të ndani skedarë më të mëdhenj se 2 GB, do t'ju duhet të zgjidhni planin me pagesë. Versioni WeTransfer PRO përfshin 1 TB hapësirë ​​ruajtëse, në të cilin mund të ruajmë të gjithë skedarët që duam të ndajmë pa u fshirë pas një periudhe të caktuar kohore me një maksimum prej 20 GB për skedar.

Përveç kësaj, na lejon të krijojmë një URL të personalizuar, mbrojmë lidhjet e shkarkimit me një fjalëkalim, një funksion ideal nëse gabimisht ia dërgojmë skedarin dikujt që nuk duhet të ketë akses. Çmimi i llogarisë WeTransfer Pro kushton 120 euro në vit, megjithëse ofrohet edhe me këste mujore prej 12 euro.

Si të ndani skedarët me WeTransfer

WeTransfer

Siç e diskutova më lart, ndarja e skedarëve të mëdhenj me WeTransfer është një proces shumë i shpejtë dhe i lehtë, për të cilat nuk është e nevojshme të keni aftësi kompjuterike.

Nëse ju doni ndani skedarë të mëdhenj me këtë platformëKëtu janë hapat që duhen ndjekur:

 • Para së gjithash, ne duhet hyni në faqen tuaj te internetit duke klikuar në kjo lidhje.
 • atëherë zgjedhim skedarin që duam të ndajmë.

Nëse janë skedarë të shumtë, si p.sh. një album fotografik, rekomandohet t'i kompresoni ato në një skedar për të shmangur ngarkimin e skedarit për skedar.

 • Atëherë Ne duhet të shtojmë emailin tonë dhe emailin e adresës që do të marrë lidhjen dhe shkruajmë një mesazh nëse duam ta shtojmë.
 • Në hapin tjetër, tregon dy mundësi:
  • Dërgo transfertën me postë. Ky opsion do t'i dërgojë një mesazh marrësit të emailit që kemi shkruar me lidhjen e shkarkimit.
  • Merrni lidhjen e transferimit. Ky opsion do të na lejojë të marrim adresën e skedarit që kemi ngarkuar në platformën e ndarjes.

Si të shkarkoni skedarë nga WeTransfer

Nëse ju doni shkarkoni skedarët e përfshirë në një lidhje WeTransfer, ne duhet të kryejmë hapat që unë ju tregoj më poshtë:

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është klikoni në linkun. Kjo lidhje do të tregojë të gjithë skedarët që janë ndarë.
 • Tjetra, klikoni në datë poshtë tregohet në të djathtë të skedarit.

Siç e përmenda në pjesën e mëparshme, këshillohet që të kompresohen të gjithë skedarët që duam të ndajmë për ta bërë shkarkimin më të shpejtë dhe se meqë ra fjala nuk ka mbetur asnjë dosje.

Sigurisht, e vetmja gjë është kjo ngarkimi i skedarëve do të jetë më i ngadalshëm që nëse ngarkojmë skedarë të pavarur.

WeTransfer për pajisjet mobile

Aplikacioni celular Wetransfer

Si një shërbim i mirë që ia vlen, WeTransfer është gjithashtu i disponueshëm në formën e aplikacion celular, gjë që do të na lejojë ndani lehtësisht skedarë të mëdhenj, të tilla si videot që kemi regjistruar.

Kështu, nuk ka nevojë të përdorni mesazhe WhatsApp, që ngjesh videot duke lënë shumë cilësi në proces.

Kjo ngjeshje nuk do ta gjejmë në Telegram, pasi na lejon të ndajmë imazhet dhe videot në formatin e tyre origjinal, pa përdorur asnjë lloj kompresimi.

Alternativat për WeTransfer

WeTransfer është platforma më e njohur në botë kur bëhet fjalë për ndarjen e skedarëve të mëdhenj, megjithatë, Nuk është i vetmi në dispozicion.

Bëhet copë e çikë

Bëhet copë e çikë

Avantazhi kryesor që na ofron Bëhet copë e çikë është kjo nuk ka kufi përmasash kur bëhet fjalë për ndarjen e skedarëve.

Por, ndryshe nga WeTransfer, marrësi do të marrë lidhjen me skedarin kur platforma ka përpunuar skedarët që dërgohen duke përdorur planin me pagesë, kështu që funksionimi i tyre nuk është i menjëhershëm.

transfer tani

transfer tani

Një tjetër opsion interesant me një limit maksimal prej 4 GB es transfer tani, një platformë që na lejon të mbrojmë aksesin në skedarë me fjalëkalim dhe janë të disponueshëm për një periudhë maksimale prej 7 ditësh.

E keqja e kësaj platforme është ajo Ne mund të ndajmë skedarë vetëm 5 herë në ditë. Me fjalë të tjera, nëse duam ta ndajmë atë me më shumë se 5 persona, 5 të parët që e marrin do të mund ta shkarkojnë përmbajtjen ditën e parë, duke pritur pjesën tjetër për ditët në vijim.

MyAirBridge

MyAirBridge

Pasuria kryesore e MyAirBridge është se na lejon ndani skedarë me një limit prej 20 GB. Pika negative është se pasi skedari të jetë shkarkuar, ai fshihet automatikisht nga serverët, kështu që mund të ndahet vetëm një herë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.